Blågrön gradient
MäklarOfferter

Framtidstron lyfter bostadsmarknaden – är det nu vi ropar hej?

Publicerad: 11 maj 2026

Framtidstron lyfter bostadsmarknaden – är det nu vi ropar hej?
Det lyfter på den svenska bostadsmarknaden, men än är det lite tidigt att ropa hej. (Foto: Schutterstock)
Nyheten i korthet
  • Optimismen på bostadsmarknaden ser ut att bestå. Priserna stiger och fler bostäder säljs än i fjol.
  • Uppgången är dock ojämn. Husmarknaden går starkt, medan lägenheter, särskilt ettor, släpar efter.
  • Framtidstro är positivt, men köpbeslutet måste ändå tåla högre kostnader och oväntade förändringar framöver.

Hur positiv vågar man egentligen vara? Efter en längre period av ambivalens är det ändå en rimlig fråga att ställa sig på bostadsmarknaden, som med måndagens prognoser fortsatte att visa sig från sin ljusa sida.

Under förra veckan fick vi äntligen konstatera att bostadsmarknaden nu visar tydliga tecken på en vändning.

Svensk Mäklarstatistiks aprilsiffror kunde bekräfta att bostadsrättspriserna i riket ökat med 0,8 procent under månaden, medan villapriserna ökade med 1,0 procent. En uppgång som på årsbasis landar på 4,1 procent för bostadsrätter och 1,5 procent för villor.

Tummen upp är det också för aktiviteten på marknaden. Under årets fyra första månader såldes 56 200 bostäder, vilket är 4 procent fler än under samma period i fjol.

Nu bekräftas bilden bredare.

Flera positiva signaler

Länsförsäkringars Boprisbarometer visar att nästan varannan svensk tror på stigande bostadspriser under det kommande året. Bara 3 procent räknar med fallande priser.

Det är en tydlig indikator på att hushållen i stort har lämnat den mest osäkra fasen bakom sig.

En liknande slutsats drar SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som pekar på varmare temperatur i april, om än med distinktionen att uppgången är ojämn.

Husmarknaden driver upp temperaturen

Enligt deras spaning är det framför allt husmarknaden som driver på, medan lägenheter, och särskilt ettor, fortfarande släpar efter.

Sammantaget är det här förstås en efterlängtad utveckling som bekräftar Mäklarsamfundets senaste Mäklarinsikt, där mäklare runt om i landet talade om ett ljusare stämningsläge inför 2026.

Fortsatt läge att räkna försiktigt

Någon okontrollerad rusning tillbaka är det dock inte tal om. Köparna är fortsatt försiktiga medan säljarnas prisförväntningar gradvis blir mer realistiska. Det är en process som kan generera fler faktiska affärer och även skapa en bättre balans mellan köpare och säljare.

Men det tar tid.

Kort sagt, temperaturen på bostadsmarknaden stiger, men det sker i spridda skurar. Du som köper bostad bör därför fortsatt räkna på högre boendekostnader, avgiftshöjningar och inkomstbortfall.

Njut av att åter känna framtidstro, men förväxla det inte med riskfrihet. Än är det lite för tidigt att ropa hej.


Jennie NystedSkribentjennie@maklarofferter.se

Tjänsten är gratisInga förpliktelserSpara tid & pengarFå högre försäljningspris
Jämför mäklare