
Vad tycker köpare och säljare om Ulrika?
Baserat på 4 omdömen har Ulrika 4,4 / 5i betyg och 4 rekommendationer.
Säljare beskriver Ulrika som en mycket engagerad, trevlig och förtroendeingivande mäklare med god erfarenhet och kunskap om sitt område. Hon är tydlig i hur försäljningsprocessen går till, tar tag i saker och ser till att de blir gjorda, samtidigt som hon är lätt att få tag i och håller sina kunder väl informerade genom hela affären. Helhetsintrycket är att Ulrika skapar trygghet, har en bra personlig kontakt med sina kunder och lämnar dem mycket nöjda med sin bostadsförsäljning.
Sammanfattningen av Ulrikas omdömen är AI-genererad.
27 april 2022
Sålde villa i Kalmar
Ulrika är en snäll och trevlig person som är mycket engagerad.
22 juli 2021
Sålde villa i Nybro
Jag upplevde Ulrika Hjort som engagerad, kunnig, erfaren och hon var tydligen i hur försäljningsprocessen gick till.
14 juli 2021
Sålde villa i Kalmar
Jag skulle rekommendera Ulrika Hjort som mäklare då vi fick förtroende för henne, vi hade en god kontakt och hon var lätt att få tag i. Hon hade även en bra erfarenhet inom området.
17 december 2020
Sålde fritidshus i Mörbylånga
Jag upplevde en helhet med Ulrika som mäklare. Hon tog tag i saker och fick det gjort. Hon var trevlig och lättillgänglig och höll mig informerad hela tiden. Blev så nöjd!
| Registrerad sedan | 2003 |
| Antal år som mäklare | 22 år |
| Objektstyper | Bostadsrätt Fritidshus Radhus/parhus Tomt Villa |
| Arvodestyper | Fast arvode Procent av slutpriset Provisionstrappa |
Ska du sälja bostad?
Begär offertSkicka en kostnadsfri offertförfrågan till Ulrika Hjort för att jämföra mäklare inför din bostadsförsäljning.
Ulrika Hjorts verksamhetsområden
Ulrika jobbar som mäklare i Kalmar, Mönsterås, Borgholm, Torsås och Mörbylånga.
Därför ska du anlita mig
Med mångårig erfarenhet förmedlar jag villor och fritidshus med van hand. Jag drivs av att få hjälpa människor i deras livs största affär och önskar att alla kunder ska få möjlighet att förverkliga sina bostadsdrömmar. Jag har varit i branschen sedan 1994. Utöver fastighetsmäklaryrket är jag utbildad byggnadsingenjör. Det är ingen överdrift att påstå att jag besitter allt som krävs för att vara en komplett mäklare.
Det här skiljer mig från andra mäklare
Jag är väldigt mån om att du som kund ska ha möjlighet att påverka din bostadsaffär och att du hela tiden känner att vi samarbetar så att vi når din målbild, till vår hjälp har vi duktiga medarbetare och vårt team kommer hjälpa dig från start till mål.
Så marknadsför jag mina bostadsförsäljningar
Du får den maximala marknadsföringen när din bostad finns på vår hemsida och Hemnet.se. Vi har även annonser i facktidningar och i rikspress samt sociala medier – där så erfordras. Som tilläggstjänst kan vi erbjuda att din bostad exponeras med film och statister.
Fastighetsmäklaren har själv skrivit presentationen.
Kontakta Ulrika Hjort
Jämför & hitta bästa mäklaren – helt gratis!Jämför mäklare gratis
Här jobbar Ulrika
Ulrika Hjort är verksam som mäklare på följande mäklarkontor.

Vanliga frågor och svar om Ulrika Hjort
Hur erfaren är Ulrika som mäklare?
Hur länge har Ulrika jobbat som mäklare?
Vilka arvodestyper erbjuder Ulrika?
Vilka typer av bostäder säljer Ulrika?
I vilka områden jobbar Ulrika?
Vad tycker kunderna om Ulrika?
Kunder beskriver Ulrika Hjort som:
- snäll och trevlig person
- mycket engagerad genom hela processen
- tydlig i hur försäljningsprocessen går till
- lätt att få tag i och alltid tillgänglig
- tar tag i saker och får det gjort
Hon har betyget 4,4 av 5 baserat på verifierade omdömen hos MäklarOfferter.