
Vad tycker köpare och säljare om Matias?
Baserat på 1 omdöme har Matias 4,1 / 5i betyg och 1 rekommendationer.
Matias skötte allt väldigt bra!
| Registrerad sedan | 1994 |
| Antal år som mäklare | 31 år |
| Objektstyper | Bostadsrätt Fritidshus Radhus/parhus Tomt Villa |
| Arvodestyper | Fast arvode Procent av slutpriset Provisionstrappa |
| Antal sålda objekt | 10+ |
| Snitt slutpris | 2 800 000 kr |
| Snitt kvadratmeterpris | 37 000 kr |
| Skillnad mellan utgångspris & slutpris | +3% |
Ska du sälja bostad?
Begär offertSkicka en kostnadsfri offertförfrågan till Matias Garcia för att jämföra mäklare inför din bostadsförsäljning.
Matias Garcias verksamhetsområden
Matias jobbar som mäklare i Vallentuna, Upplands Väsby, Norrtälje, Täby och Järfälla.
Därför ska du anlita mig
Jag vill att du som säljare ska bli 100% nöjd och jag strävar efter att hitta köpare som ser värdet i just din bostad - för att du ska få högsta möjliga slutpris. Jag har arbetat som fastighetsmäklare i mer än 20 år redan 1994 började jag att arbeta som fastighetsmäklare, hela tiden har jag arbetat i Norrort och kan marknaden mycket bra.
Det här skiljer mig från andra mäklare
Jag brukar ofta höra att jag inte är som andra mäklare. Jag ser värdet i en lång relation med kunderna så även med dig. Min målsättning är alltid att du ska vara så nöjd att du rekommenderar mig vidare och även den dagen det blir dags att sälja igen återkommer till mig.
Det är verkligen roligt när kunder som jag sålt för fem gånger tidigare kommer ihåg mig och återkommer för att få hjälp en gång till av mig. Vad som är en stor fördel med Svenska Mäklargruppen är att jag kan sälja där din bostad finns och inte begränsas av en kommungräns.
Så marknadsför jag mina bostadsförsäljningar
Vi marknadsför alltid din bostad på bästa möjliga sätt för att nå så många intressenter som möjligt på marknaden.
Vi börjar med att anlita en proffsfotograf, vi arbetar med de bästa fotograferna som lyckas fångna din bostad på bästa sätt. Vi tar fram en planskiss som överensstämmer med din bostad.
Vi sammanställer allt material och information i en länk som du som kund kan följa.
När allt är godkänt så startar marknadsföringen.
Vi lägger ut din bostad på alla viktiga bostadssajter såsom Hemnet och vår egen hemsida www.svenskamaklargruppen.se.
På Internet har vi även speciella vyer som man kan se bostaden i ett heliporterperspektiv.
Vi matchar även din bostad mot vårt aktuella kundregister där vi aktivt arbetar med kunder som vi träffar på visningen.
Vi marknadsför även bostaden i Lokaltidningen.
Vi delar ut information i närområdet om att det är visning på din bostad.
Sedan trycker vi beskrivningar på tryckeri för bästa resultat, se gärna exempel.
Vi kan självklart anpassa marknadsföringen enligt dina önskemål.
Fastighetsmäklaren har själv skrivit presentationen.
Kontakta Matias Garcia
Jämför & hitta bästa mäklaren – helt gratis!Jämför mäklare gratis
Här jobbar Matias
Matias Garcia är verksam som mäklare på följande mäklarkontor.

