Om Bengt Hollaus
Vilken är den främsta anledningen till att man ska anlita Bengt?
En bra fastighetsmäklare är en bra och duktig förhandlings och samarbetspartner som klarar lite mer än det mer elementära i både med och motvind. Är i grunden en "doer" som under 28 års tid i jobbat mycket hårt, och där ambition, fokus och målmedvetenhet varit mina ledord.
Att vara trovärdig med hög kunskapsnivå där både köpare och säljare känner sig trygga har varit ambitionen. Med medverkan i ca 3.800 bostadsaffärer under årens lopp finns erfarenheten där i marknaden vare sig den har varit upp eller ned.
Vad skiljer Bengt Hollaus från andra mäklare?
Ser varje bostadsförsäljning som ett unikt projekt och skräddarsyr paketering och lösningen efter kundens behov. Flexibel och tillgänglig utöver det vanliga. Brinnande intresse för affären.
Med en bakgrund som bankkamrer och fastighetsmäklare och med en gedigen idrottskarriär lär man känna människor och platser. Tror inte på slumpen – ska en affär bli lyckad kräver den drivkraft, fokusering, engagemang och kunskap, något av mina grundegenskaper.
Publicerade bostäder i Västerås till störst värde 2014 Flest småhus sålda (exklusive nyproduktion) 2015 och 2016 .
Vad har du att säga om området och bostadsmarknaden där du jobbar?
En marknad som jag känner väl lokalt i Västerås, Surahammar och Hallstahammar samt Västmanland i stort.
Hur marknadsför Bengt sina bostadsförsäljningar?
Via vår egen hemsida, Hemnet samt i övrigt via vårt stora spekulantregister.
Uppgifterna ovan är lämnade av fastighetsmäklaren själv. Profilen uppdaterades 2021-03-06.

- Bostadsrätter
- Fritidshus
- Radhus
- Tomter
- Villor
- Enköping
- Eskilstuna
- Hallstahammar
- Köping
- Sala
- Skinnskatteberg
- Visa fler platser...
- Surahammar
- Vingåker
- Västerås
- Söker du mäklare på andra platser: Hitta mäklare
- Fast arvode
- Rörligt mäklararvode (Fast procentsats)
- Arvodestrappa (Procentrappa)


“Bengt skötte allt utmärkt. Kunnig och trevlig mäklare som jag är väldigt nöjd med.”
- Johanna D. säljare av bostadsrätt i Västerås

För dig som vill anlita den BÄSTA mäklaren


“Med Bengt fick vi en bra och trygg försäljning. Han är solid, erfaren och var duktig på förhandla och kunde området väl, så allt kändes mycket bra redan från start och avslut. Rekommenderar Bengt till 100 % till andra säljare att anlita honom.”
- Pekka S. säljare av villa i Västerås

För dig som vill anlita den BÄSTA mäklaren


“Bengt skötte allting jättebra och jag kan rekommendera andra att välja Bengt som mäklare. Han var toppen!”
- Imrich M. säljare av villa i Västerås

För dig som vill anlita den BÄSTA mäklaren


“Bengt är en trevlig och kunnig mäklare som kämpade på bra under hela försäljningen. Vi är väldigt nöjda.”
- Camilla B. säljare av radhus/parhus i Västerås

För dig som vill anlita den BÄSTA mäklaren


“Bengt var så professionell, kunnig och hade så bra lokal kännedom att vi fick förtroende för honom ganska omgående. Han skötte allt mycket bra.”
- Frida D. säljare av radhus/parhus i Västerås

För dig som vill anlita den BÄSTA mäklaren


“Komplett.”
- Lars E. säljare av bostadsrätt i Västerås

För dig som vill anlita den BÄSTA mäklaren


“Bengt gav ett bra första intryck och hade ett bra erbjudande med ett bra pris. Han gjorde en snabb och smidig försäljning och vi är i helhet nöjda.”
- Stig M. säljare av villa i Västerås

För dig som vill anlita den BÄSTA mäklaren


“Bengt skötte allt väldigt bra. Han är en professionell mäklare med mycket erfarenhet.”
- Maria L. säljare av bostadsrätt i Västerås

För dig som vill anlita den BÄSTA mäklaren


“Vi var mycket nöjda med Bengt! Skulle rekommendera honom till framtida bostadssäljare!”
- Jennie S. säljare av villa

För dig som vill anlita den BÄSTA mäklaren


“Allt gick jätte bra, Bengt var så professionell.”
- Carina E. säljare av bostadsrätt i Västerås

För dig som vill anlita den BÄSTA mäklaren
Bengt Hollaus
är mäklare på
Är du Bengt Hollaus?
Logga in och redigera din presentation här.