
Vad tycker köpare och säljare om Anna?
Baserat på 18 omdömen har Anna 4,8 / 5i betyg och 17 rekommendationer.
Säljarna beskriver Anna som en mycket trevlig, sympatisk och förtroendeingivande mäklare som är både driven, engagerad och fokuserad. Hon upplevs som professionell, rak och tydlig i sin kommunikation, väl påläst och med god lokalkännedom samt ett bra register av spekulanter. Flera lyfter att försäljningarna gått snabbt och smidigt och att hon skött allt på ett bra sätt från första kontakt till avslutad affär. Att hon är snabb i återkopplingen, håller tät kontakt och gör sitt yttersta för att genomföra en bra affär gör att många säljare är mycket nöjda och gärna rekommenderar Anna vidare.
Sammanfattningen av Annas omdömen är AI-genererad.
13 oktober 2023
Sålde bostadsrätt i Vallentuna
Anna ordnade med en bra försäljning och jag är nöjd.
25 maj 2023
Sålde villa i Vallentuna
Vi är jättenöjda med Anna, trevlig och engagerad mäklare.
22 april 2022
Sålde villa i Vallentuna
Anna är en mycket trevlig person. Hon är engagerad och är bra på att samarbeta.
11 juni 2021
Sålde bostadsrätt i Vallentuna
Rekommenderar absolut Anna Fernros som mäklare. Hon var pigg och glad, snabb i kommunikationen. Hon skötte försäljningen bra!
26 april 2021
Sålde villa i Täby
Anna Fernros är en driven mäklare, det märktes att hon sålt mycket. Försäljningen gick väldigt fort och hon skötte det alldeles galant. Jag blev jättenöjd! Jag rekommenderar Anna som mäklare.
15 april 2021
Sålde villa i Vallentuna
Vi valde Anna för hennes bemötande och hennes känsla för att ta sig an vår försäljning. Hon var rak i sin kommunikation och otroligt kunnig och påläst. Nöjd!
26 november 2020
Sålde villa i Vallentuna
Anna Fernros skötte försäljningen toppenbra och jag kan absolut rekommendera henne som mäklare. Jag blev nöjd!
1 april 2019
Sålde bostadsrätt i Vallentuna
Anna ingav et bra förtroende och kände till området väl. Hon skötte allt väldigt bra. Snabb och effektiv mäklare.
26 september 2018
Sålde villa i Vallentuna
Jättenöjda med Anna, hon har gjorde sitt yttersta för att genomföra en bra affär. Trevlig och engagerad mäklare genom hela försäljningen.
17 september 2018
Sålde radhus/parhus i Vallentuna
Anna ingav förtroende och är en mycket trevlig mäklare. Hon skötte allt mycket bra.
19 december 2017
Sålde bostadsrätt i Täby
Anna gjorde en väldigt smidigt försäljning. Hon hade bra lokalkännedom och ett bra register på spekulanter. Jag är nöjd och kan absolut rekommendera henne vidare.
24 november 2017
Sålde villa i Vallentuna
Anna var väldigt fokuserad.
24 november 2017
Sålde radhus/parhus i Vallentuna
Väldigt nöjd med Anna.
21 november 2017
Sålde villa i Vallentuna
Anna var fantastisk!! Otroligt driven mäklare!
17 november 2017
Sålde villa i Vallentuna
Proffsig bemötande från Anna. Försäljningen sköttes snabbt och smidigt.
8 november 2017
Sålde villa i Vallentuna
Anna skötte allt helt ok.
8 november 2017
Sålde villa i Vallentuna
Anna var sympatisk och förtroendeingivande. Skötte hela försäljningen på ett bra sätt.
6 oktober 2017
Sålde villa i Vallentuna
Anna presenterade sig väldigt bra och var tydlig med all information kring försäljning och kostnader. Hon var seriös, engagerad och höll god kontakt med oss under hela processen.
| Registrerad sedan | 2010 |
| Antal år som mäklare | 15 år |
| Objektstyper | Bostadsrätt Radhus/parhus Tomt Villa |
| Arvodestyper | Fast arvode Procent av slutpriset Provisionstrappa |
Ska du sälja bostad?
Begär offertSkicka en kostnadsfri offertförfrågan till Anna Fernros för att jämföra mäklare inför din bostadsförsäljning.
Anna Fernros verksamhetsområden
Anna jobbar som mäklare i Vallentuna.
Därför ska du anlita mig
När ni väljer mig som mäklare får ni inte en vanlig förmedlare i mörk kostym utan en utpräglad säljare! Sedan unga år har jag varit drivande och min starka vilja att komma framåt föddes jag med. Tog första stegen vid 8 månaders ålder och därefter har jag vandrat på genom livet. Utbildat mig, gift mig, blivit mamma, skilt mig, husägare, särbo och medmänniska. De erfarenheter som inte bara kommer med åldern utan även av ett antal "trials and errors" har format mig till den 41-åring jag är idag.
Det här skiljer mig från andra mäklare
Jag tror att man föds till säljare, är faktiskt rätt säker att man måste ha det i sig, och precis som att man ärver exempelvis musikalitet så finns ”själva säljet” i mina gener. Min chef säger att jag är den ende han känner som "skulle kunna sälja sand i öknen", och ja, skulle det bli nödvändigt så tror jag att jag skulle greja det:).
När jag åtar mig ett uppdrag slutför jag det och siktet är helt inställt på att nå högsta slutpris likväl som att parterna ska bli nöjda och känna sig trygga. Noggrannhet är A och O liksom min förmåga att lyssna, känna in och sätta kunden i fokus. Jag tror att anledningen till att jag under 2016 gått upp på Sveriges topp 10-lista över de mäklare som sålt flest objekt har att göra med att jag liksom säljarna drivs av att göra bra affärer. Man måste göra det för att orka ge det lilla extra hela tiden som krävs för att hålla er säljare nöjda;).
Ett försäljningsuppdrag med mig blir tryggt och smidigt men även underhållande då jag gärna bjuder på mig själv och mina erfarenheter. Men framför allt gynnsamt för er plånbok.
Under åren som mammaledig gick jag en utbildning inom strategiskt inköp och breddade mig därmed rejält då jag mycket väl kan sätta mig in i en köpares situation. Och att kunna göra just det hjälper mig att möta era köpare på rätt sätt. Just att kunna sätta sig in i andra människors situationer och känslolägen är en viktig ingrediens i ett framgångsrikt mäklarkoncept, eller mäklarrecept som jag kallar det;).
Så marknadsför jag mina bostadsförsäljningar
Vår egen hemsida, Hemnet, Aftonbladets bostadsbox och inte minst i vårt stora lokala spekulantregister.
Fastighetsmäklaren har själv skrivit presentationen.
Kontakta Anna Fernros
Jämför & hitta bästa mäklaren – helt gratis!Jämför mäklare gratis
Här jobbar Anna
Anna Fernros är verksam som mäklare på följande mäklarkontor.

Vanliga frågor och svar om Anna Fernros
Hur erfaren är Anna som mäklare?
Hur länge har Anna jobbat som mäklare?
Vilka arvodestyper erbjuder Anna?
Vilka typer av bostäder säljer Anna?
I vilka områden jobbar Anna?
Vad ligger Annas genomsnittliga slutpriser på?
Vad ligger Annas genomsnittliga kvadratmeterpriser på?
Hur stor är skillnaden mellan utgångspris och slutpris för Anna?
Vad tycker kunderna om Anna?
Kunder beskriver Anna Fernros som:
- trevlig och engagerad mäklare
- snabb och rak i kommunikationen
- driven och fokuserad genom hela försäljningen
- ingav starkt förtroende och bemötte oss proffsigt
- mycket kunnig, påläst och med god lokalkännedom
Hon har betyget 4,8 av 5 baserat på verifierade omdömen hos MäklarOfferter.
